Powstanie obowiązku podatkowego w przypadku użytkowania wieczystego
W transakcji przeniesienia lub oddania w użytkowanie wieczyste gruntu pojawia się wątpliwość, na ile o sytuacji stron transakcji, powinny decydować przesłanki formalne, a na ile aspekt ekonomiczny.
W podatku od towarów i usług zarówno czynność ustanowienia prawa użytkowania wieczystego, jak i czynność polegająca na zbyciu tego prawa kwalifikowana jest jako dostawa towarów (wynika to z treści art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 ustawy o VAT .
Prawidłowy moment powstania obowiązku podatkowego dla tego rodzaju czynności należy tym samym, na gruncie VAT, ustalać przez pryzmat powyższej kwalifikacji.
Zgodnie z ogólną zasadą, wynikającą z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, dla dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje w dacie dokonania dostawy. Sama dostawa towarów, jako czynność podlegająca przepisom ustawy o VAT, zdefiniowana została w art. 7 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z wyżej wymienionym przepisem, przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.
Z przytoczonych przepisów wynika tym samym generalna reguła, zgodnie z którą w przypadku dostawy towaru (w tym – ustanowienia lub zbycia prawa użytkowania wieczystego), momentem powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług jest moment przeniesienia prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel.
Przepisy ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (odpowiednio artykuły od 233 do 237 tej ustawy) kształtują uprawnienia użytkownika wieczystego na wzór uprawnień właściciela. Przeniesienie na inny podmiot tego prawa lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta